AK PARTİ HEYETİ GÜNÜBİRLİKÇİLER İLE GÜMRÜKTE BİR ARAYA GELDİ

AK PARTİ HEYETİ GÜNÜBİRLİKÇİLER İLE GÜMRÜKTE BİR ARAYA GELDİ
16 Haziran 2022 - 20:23
AK PARTİ HEYETİ GÜNÜBİRLİK VE TACİRLERİN SORUNLARINI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE İLETTİLER

AK Parti Ağrı ve Doğubayazıt heyeti, Doğubayazıt’ta ithalat, ihracat yapan tacirler, günübirlik İran’a giriş çıkış yapan günübirlikçiler ve İran’a yolcu taşımacılığı yapan bir heyet ile beraber gümrükteki sorunları yerinde görmek üzere Gürbulak Sınır Kapısına gittiler.

AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Halil Özyolcu, Doğubayazıt İlçe Başkanı Mehmet Sena Geçit, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nuri Yıldız, Patnos İlçe Başkanı Tekin Dinç, Hamur İlçe Başkanı Übeyit Bağlan, Tutak İlçe Başkanı Mehmet Sayan, Eleşkirt İlçe Başkanı Taner Kazak, AK Parti Doğubayazıt Belediye Meclis üyesi Sıddık Söyler ve AK Parti Doğubayazıt İlçe yönetim kurulu üyeleri, Doğubayazıt Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Ali Efe ve yönetim kurulu üyeleri, Gürbulak Gümrüğünde oluşan sorunları tacirler ve günübirlikçiler ile beraber, Gürbulak Gümrük Bölge Müdürü Kadri Karakuş’a iletmek üzere Gürbulak Bölge Müdürlüğüne gittiler.


Ağrı İl Başkanı, AK Parti heyeti, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı ve tacirler, günübirlikçiler adına bir temsilci, yolcu taşımacıları adına bir temsilci, Gürbulak Gümrük Bölge Müdürü Kadri Karakuş’u makamında ziyaret ederek İthalat, İhracat, yolcu taşımacılığı ve günübirlikçilerin genel talepleri hakkında istişarelerde bulundular.

AK Parti heyeti Doğubayazıt Gürbulak Gümrüğünü gezerek gümrükte bulunan günübirlikçiler ile bir araya geldi.

Gürbulak Sınır Kapısında günübirlikçiler ile gümrük salonunda bir araya gelen Başkan Özyolcu ve heyeti, günübirlikçilerin sorunlarını dinlediler.

Günübirlikçilerin talepleri; Gürbulak ve İran Sınır kapılarında geçerken çok büyük zorluklar ile karşılaşıyoruz.
  • İran’lı vatandaşlara gösterilen misafirperverlik Türkiye ve İran tarafından bizlere gösterilmiyor.
  • PCR Testinin biran evvel kalkmasını istiyoruz.
  • Gürbulak sınır kapısında Türk ve İran memurları tarafından hakaretlere maruz kalıyoruz.
  • Sabah saat 9.00 dan Akşam saat 18.00 arası günübirlikçi geçişlerine izin veriliyor.
  • İran vatandaşları ülkemizden her şeyi kendi ülkelerine götürmekteler fakat Türk vatandaşlarına İran tarafından gıda, sebze vb. maddelerin getirilmesi yasaktır.

AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Halil Özyolcu, günübirlikçiler ile yaptığı konuşmasında “Sizler kendi ailelerinizi geçindirmek için meşakkatli ve onurlu bir mücadele veriyorsunuz. Yakın bir zaman içerisinde gümrükte yaşanan tüm sorunları yerinde incelemek üzere Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, Doğubayazıt ilçemize gelecektir. Günübirlikçilerin sorunlarının giderilmesi için çalışmalar yürütülecektir. Bugün buraya gelmekteki amacımız günübirlikçilerin yanında olduğumuzu göstermek, sizlerin ağzından sıkıntılarınızı dinlemek ve bakan beye sunacağımız raporları yerinde incelemek üzere Gürbulak Gümrüğünde bulunmaktayız. Özyolcu; Türkiye Cumhuriyeti Devleti PCR Testi istemiyor, İran Devleti tarafından PCR testi isteniyor. Ticaret ve Sağlık Bakanlıklarımız İran Hükümeti ile yaptıkları görüşmeler çerçevesinde PCR Testinin kaldırılması için çalışmalar devam etmektedir. Giriş çıkışlarda yaşadığınız zorlukları ve giriş çıkış saatlerini Ağrı Valimize ileteceğiz.”. dedi


AK Parti heyeti Gürbulak Gümrüğünde yaptığı görüşmeler ve incelemeler sonrasında Doğubayazıt ilçesinde Ararat Restoranında yemek yiyerek ilçeden ayrıldılar.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum