MEB BAKANI ÖZER, AĞRI'YA 150 MİLYONLUK YATIRIM İLE GELDİ

MEB BAKANI ÖZER, AĞRI'YA 150 MİLYONLUK YATIRIM İLE GELDİ
14 Ekim 2021 - 09:30 - Güncelleme: 15 Ekim 2021 - 10:37
 

MEB BAKANI MAHMUT ÖZER AĞRI’DA ÇİÇEKLER İLE KARŞILANDI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Ağrı Ahmedi Havaalanında Çiçekler İle Karşılandı.

MEB Bakanı Mahmut Özer’i Ağrı Havaalanında Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Halil Özyolcu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İlçe Başkanları, AK Parti Doğubayazıt Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler ve Kamu Kurum Müdürleri tarafından karşılandı.

MEB Bakanı Özer, Ağrı’da yaptığı incelemeler sırasında yaptığı açıklamalarında; "Yardımcı kaynaklar hakkında birtakım söylemler var. Millî Eğitim Bakanlığı ve hükümetimiz yıllardan beri tüm okullar, tüm sınıflar ve kademelerde eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için kitapları ücretsiz olarak dağıtıyor. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu ders kitaplarına ilaveten her ayın ilk haftasında dağıtılan destekleyici yardımcı kaynak etkinlik kitapları, fasiküller öğretmenlerimizin kullanacağı materyallerle ilgili ciddi çalışma yaptık. Her ayın ilk haftası bunları elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin, tüm öğretmenlerimizin kullanımına ücretsiz açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık ve Ağrı'da temel eğitimde bu materyallerden yüz bin, orta öğretimde ise 40 bin adet bastırarak tüm öğrencilerimize bugün itibariyle ücretsiz dağıtmaya başladık. Aynı zamanda bin adet tablet dağıtacağız." 

Eğitimle ilgili destekleyici materyalleri bakanlık olarak kendilerinin üreteceğini anlatan Özer, "Bunları vatandaşlarımızın erişimine ücretsiz açacağız. İl millî eğitim müdürlüklerimizde bunları basarak özelikle sosyoekonomik düzeyi düşük kesimlere ücretsiz olarak ulaştıracağız. Dolayısıyla öğrencilerimiz, özellikle velililerimiz, kesinlikle yardımcı kaynak almasınlar. Millî Eğitim Bakanlığının yayınladığı bu kaynakları takip etsinler. Millî eğitim müdürlüklerimiz de takip etsin." diye konuştu.

Yüz yüze eğitim konusuna da değinen Bakan Özer, 81 ilde yüz yüze eğitimde 6 haftayı başarılı bir şekilde geride bıraktıklarına işaret etti. Sürecin planlandığı gibi çok başarılı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Özer, "Bildiğiniz gibi okul kapatma değil, sınıf ve vaka bazlı kapatmayla ilgili bir sistematik geliştirdik. Herhangi bir vaka veya yakın temas olması durumunda yüz yüze eğitime 10 gün ara veriliyor. Öğrencilerimiz evlerine gittiği zaman canlı dersle, dijital platformlar üzerinden eğitimlerini sürdürüyor. 18 milyon öğrencinin ve 1.2 milyon öğretmenin olduğu 20 milyonluk kitleyi ilgilendiren bir sistem. Sistemimiz içinde 57 bin 108'i devlet okulu olan 71 bin 820 okulumuz bulunmakta. Bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır." diye konuştu.

Bakan Özer daha sonra AK Parti Ağrı İl Binasında Ağrı il ve ilçe Belediye Başkanları AK Parti ilçe Başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

AK Parti Ağrı İl Başkanı Av. Halil Özyolcu, Bakan Özer’e Ağrı iline yaptıkları ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini belirterek yaptığı konuşmalarında. Ağrı il ve ilçelerindeki eğitim-öğretim hakkında hazırladıkları dosyaları Bakan Özer’e verdi. "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2021 yılında Ağrı il ve ilçelerinde şu an 107 milyon liralık bir yatırım programının devam ettiğini ayrıca 150 milyon liralık yeni yatırım programı uygulayacak olan Bakan Özer’e Ağrı halkı adına sonsuz teşekkür ediyoruz". dedi

Toplantının ardında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katıldığı; AK Parti Ağrı İl Başkanlığı yönetim kurulu toplantısında, AK Parti Doğubayazıt Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler söz alarak; Doğubayazıt ilçesinde 16 derslikli bir binada Ahmedi Hani Anadolu Lisesi, Sarıgül Ortaokulu, Sarıgül İlkokulu ve Sarıgül Anasınıfı olmak üzere toplamda 4 okul aynı binada eğitim-öğretim gördüğünü dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı  Mahmut Özer nasıl böyle bir durumun olduğunu, Sıddık Söyler’e yazılı olarak yazmasını talep etmiştir. Sıddık Söyler konuyu yazarak aynı ortamda Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan tarafından not Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e iletilmiştir.

Ağrı'ya 150 milyon liralık yatırım
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Valilikte basına kapalı olarak gerçekleşen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantının ardından açıklamada bulunan Özer, kentte şu an 107 milyon liralık bir yatırım programının devam ettiğini söyledi.

Ayrıca 150 milyon liralık yatırım programı uygulanacağını ifade eden Bakan Özer, "Ağrı'da, yeni okul yapımları kapsamında yaklaşık 150 milyonluk bir yatırımımız var. Ağrı ilinde şu an yapımı devam eden yatırımlarla ilgili Bakanlıkta bekleyen hiçbir hak ediş yok. Programlar rutin bir şekilde devam ediyor. Bugün Ağrı ilimizde eğitimin kalitesinin artırılmasıyla ilgili eğitimdeki kalite göstergelerinin artması için neler yapabiliriz. Onu değerlendirdik. Ağrı'mıza yeni yatırımlarının yapılması kararını aldık." dedi.

Özer, 50 yatak kapasiteli Diyadin Öğretmenevi ile Doğubayazıt ilçesinde yapımı planlanan 24 derslikli mesleki teknik alan lisesinin de yeni yatırım programına alındığın belirterek yatırımlarla Ağrı'nın eğitimde önemli bir konuma geleceğine inandığını kaydetti.

Kente 14 yeni eğitim kurumu yapılacak
Doğubayazıt'ta 100 öğrenci kapasiteli ve pansiyonu olan 24 derslikli mesleki teknik alan lisesini hizmete açacaklarını belirten Özer, şöyle konuştu: "İl gezilerimizde temel eğitim ve anaokulu yatırımlarına çok önem veriyoruz. Bu dönem içinde önem verdiğimiz konuların başında, eğitimde fırsat eşitliğinin artırmak için okul öncesi eğitime erişim imkânlarının iyileştirilmesi geliyor. Yine Ağrı'da da bu kapsamda önemli yatırımlar yapacağız. Ağrı ilimizde hem merkez hem de ilçelerde ihtiyaç olan 6 ilkokul, 5 ortaokul, 2 anaokulu ve bir de özel eğitim anaokulunun yapılması kararını aldık. Bu yatırımlar yaklaşık 150 milyonluk bir yatırım."

Mevcut okullarda küçük ve büyük ölçekli onarımlar için de 18 milyon liralık yeni kaynak aktarımı kararı alındığını dile getiren Özer, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın da merkezde bulunan 40 okulun spor tesislerinin ihtiyaçlarının karşılanması için önemli çalışmalar yaptığına işaret etti.

Kentte doğal gaza erişim konusunda tüm merkez ve ilçelerdeki okullarda doğal gaz dönüşümünün tamamlanması amacıyla da 6,5 milyon liralık bir yatırım yapıldığını söyleyen Özer, şunları kaydetti: "Onunla ilgili tüm hazırlıkların ve sürecin başarılı bir şekilde devam etmesinden mutluluk duydum. Gelmeden önce Ağrı yatırım programında olan 2 anaokulu, 8 ilkokul ve 12 ortaokulun ihale izinlerini vermiştik. Ağrı iline ciddi yatırımlar yaptık. Bu yatırımlarımız, Bakanlık olarak öncelik vermiş olduğumuz alanlarla tamamen örtüşen alanlar... Tüm Türkiye'de okul öncesi eğitime erişimi artırmak için ciddi yatırımlar yapacağız. İstanbul'da bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde 100 anaokulu yapılması için start vermiştik ve Ağrı için de yeni anaokulların yapılması için yeni yatırımlar yapacağız.

Okullarımızın kütüphane ve spor ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olan belediye başkanımıza teşekkür ederim. Belediyenin de 2 projesi var. Belediyenin o projelerinde de yer alacağız ve her türlü desteği vereceğiz."

Bakan Özer, Ağrı'daki programı kapsamında Seyit Ali Onbaşı Anaokulu ve Alpaslan Ortaokulunu da ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti. Millî Eğitim Bakanlığının sağladığı ücretsiz materyal desteği kapsamında öğrencilere yardımcı kaynak dağıtıldı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum